18 травня – Міжнародний день Музеїв. Цей день заснований Міжнародною Радою музеїв (ІСОМ) у 1977 році з метою підвищення інформованості людей про роль музеїв у розвитку суспільства.
З цієї нагоди у Народному Музеї історії альпінізму, що працює при клубі «Абалаковець», пройшов альплекторій. У рамках проекту «Україна в вершинах» розкрили тему «Пік І.Франка та пік Л.Українки на карті світу».
Учасники альплекторію - учні КУ ЗОШ №24. Керівник музею Андросова В.І. розповіла про сходження українських альпіністів на Памірські вершини у 1975 році, надала цікаву інформацію про учасників сходження. Учні подивилися та примірили спорядження , в якому здійснюють сходження альпіністи, підготували короткі цікаві повідомлення про видатних українських митців Івана Франка та Лесю Українку. Класний керівник Курило Н.Г. провела бліц-вікторину. У стінах музею на фоні гірських вершин звучали вірші І.Франка та Л.Українки.
Гордість переповнювала дитячі серця за те, що на карті Паміру, далеко від нашої Батьківщини, є вершини, пов’язані з Україною – піки Івана Франка та Лесі Українки.
Андросова В. І.
Довідка про сходження.
Влітку 1975 року 8 дніпропетровських альпіністів (керівник Бринза Анатолій) організували експедиція на Центральний Памір, хребет Академії наук. На могутньому гірському масиві між льодовиками Географічного суспільства та Федченка ще ніхто не був. Метою альпіністів стало сходження на три безіменні вершини.
Прийшлося шукати шляхи сходження. Один помічник – багаторічний досвід сходження учасників експедиції, підтверджений ретельною попередньою підготовкою та розвідкою маршруту. Учасникам експедиції треба було пройти траверсом усі три вершини, кожну мить вирішувати питання на маршруті. Мабуть у цьому і полягає привабливість першосходження, особливо, якщо ці питання успішно вирішуються.
Підйом з базового табору на першу вершину зайняв три дні. Навіть прийшлося прорізати знизу нависаючий сніговий карниз. Вершину назвали пік Івана Франка 5320м. Далі траверс по Хребту Академії наук на висоті вище 5000м. Друга вершина – пік Лесі Українки 5606м.
Третій вершині дали ім’я Академіка Чекмарьова 5320м, видатного металурга, академіка, Героя Соцпраці, талановитого вченого. Учасники експедиції успішно знайшли шлях спуску з вершини і повернулися у базовий табір. На Чемпіонаті України 1975 року у класі траверсів це сходження відмічене золотими медалями.
У 2016 році планується експедиція на вершини І.Франка та Л.Українки (керівник Заколодний Олександр, МС ) з метою сходження та встановлення бюстів видатним митцям України.
|