Ще кілька годин тому маленька Юстина Тютюнник перебувала у наметовому таборі, а тепер із задоволенням ділиться враженнями з журналістами в Сумському обласному прес-клубі. На питання: «Що сподобалось найбільше?», не вагаючись, відповідає: «Річка». Власне, представникам ЗМІ не доводиться вигадувати питань: дитина говорить без упину, адже пережиті почуття ще не встигли осісти, не перебились іншими враженнями.
Юстина Тютюнник – одна із 44 прийомних дітей (віком від 2 до 18 років), які цьогоріч взяли участь у літній школі для 14 замісних родин. Табір діяв у період з 15 по 20 серпня.
– Як відомо, усі прийомні родини кожні 2 роки проходять навчання. У будь-якої із цих сімей виникає проблема: куди подіти дітей? Хто за ними наглядатиме, поки ми, батьки, будемо на навчанні? На цей раз ми ризикнули і, отримавши дозвіл Сумської ОДА, спробували практику школи навчання типу «батьки+діти». Сумщина першою поновила цю традицію з 2006 року, коли останній такий захід було проведено. А нашим нововведенням можна по праву вважати формат наметового містечка, – говорить тренер школи, доктор психологічних наук Галина Бевз.
Керівник проекту літньої школи, голова ГО Центр підтримки і розвитку родини «Калинове гроно» Ніна Чернявська з посмішкою згадує усі негаразди й тимчасові труднощі, зосереджуючи увагу на тому, що ініціативу вдалося не просто втілити, а зробити це успішно.
– Ми виграли проект управління молоді та спорту Сумської міської державної адміністрації. Але кошти маємо отримати у кінці року. А потрібні вони були для втілення однієї з частин проекту (літньої школи) найближчими днями. Нам допомогла представник громадської організації «Євромайдан» Наталія Сердюк. Вона сказала, що ми можемо прийти на зібрання організації й попросити допомоги у підприємців. Ми так і зробили.
З нами поїхали 2 волонтерки: Олена Лузан та Інна Пилипенко. Ми дуже вдячні їм, адже усі перебували у таборі на волонтерських основах, на що не кожен погодиться, – резюмує керівник проекту літньої школи.
Програма наметової школи для прийомних родин охоплювала декілька напрямів, серед яких: спілкування і взаємодія у сім’ї, робота із державною соціальною політикою, співпраця із держструктурами. Але організатори не забули, що мають справу з дітьми. Тож розважально-розвиваючої складової вистачило на всіх.
Несподіваним виявився візит до табору громадського активіста Сум Олександра Бойка. За словами очевидців, і дорослі, й діти декілька годин не могли відірватися від спілкування з гостем.
Мама прийомної родини Тетяна Тютюнник говорить так само емоційно, як і її донька Юстина. Жінка вважає, що це було навчання не тільки для батьків, а й для дітей.
– Умови проживання – це дрібниці. Головною є ідея, яка реалізується. А вона є дуже важливою й корисною для нас. Ми дуже хочемо, аби таких шкіл організовувалося якомога більше!
Задоволені діти навіть у хвилини радісного піднесення не забували, кому дякувати за надану можливість проведення табору. Доказом цього слугують браслети жовто-блакитного кольору, зроблені дітьми у подарунок благодійникам.
Анна Рубцова
Матеріал підготовлено у межах проекту
«Третій сектор + Четверта влада»
|