Майже в кожному шкільному чи позашкільному навчальному закладі є свій засіб масової інформації. У когось це стіннівка в холі школи, у когось – група в соціальній мережі, дехто, як наприклад Палац дітей та юнацтва, має власний Інтернет-портал, але більшість, традиційно, випускає газету. Чи може шкільна газета бути повноцінним засобом масової інформації? За п’ять років партнер і друг ПДЮ газета «Кебета» Сумської обласної гімназії для талановитих і творчо обдарованих дітей довела, що час зразково-показових стіннівок остаточно канув у Лету, а сучасна шкільна газета – оригінальне, живе й популярне видання, яке у своїй редакційній політиці дотримується принципів демократії і міжнародних стандартів журналістики. Багаторазовий переможець різноманітних конкурсів, цього року «Кебета» стала переможцем 14 Міжнародного конкурсу шкільних медіа. На жаль, ситуація в країні не дозволила провести урочисту церемонію нагородження, яка традиційно проходить у Миколаєві. Тож нагороду сумські юнкори отримали 17 вересня під час засідання обласного прес-клубу, куди були запрошені й журналісти ПДЮ.
Історія найкращого шкільного медіа України почалися чотири роки тому, в 2010 році, коли учням Сумської обласної гімназії для талановитих і творчо обдарованих дітей знадобилася допомога в підготовці до творчого конкурсу – іспиту для вступу на факультети журналістики. Так у СОГІ з’явився гурток «основи журналістики» під керівництвом надзвичайного педагога Ганни Шевченко. А вже за кілька місяців діти зрозуміли, що їм тісно у межах гуртка і їм потрібне їхнє власне, гімназійне видання.
«Сьогодні без газети ми вже не уявляємо свого життя», – ділиться в.о. директора гімназії Людмила Парфенюк, – «здається, що «Кебета» була в нас завжди».
За час існування «Кебета» встигла змінити чотирьох головних редакторів, які вже стали випускниками гімназії. «Змінюється головний редактор – змінюється гімназія», – говорить шеф-редактор видання Ганна Шевченко, – «незмінною залишається редакційна політика. «Кебета» дотримується європейських стандартів журналістики, кодексу етики, є абсолютно незалежним виданням і не співпрацює (у корупційному сенсі) ані з адміністрацією, ані з урядом. Ми надаємо їм площу для висвітлення своєї діяльності, але наша газета – вільна від «джинси».
Здавалося, чи є дієвий рецепт приготування якісної шкільної газети? Ганна Євгенівна його не знає, адже коли вона прийшла в гімназію, вона не знала, як робити шкільні видання, однак, мала знання й навички створення професійної газети. Тому «Кебета» ніколи не була дитячою, вона завжди робилася по-справжньому.
«Наші випускники, ті, хто вступив на журналістику чи пов’язав своє життя з іншою професією, назавжди залишився журналістом, адже робота в газеті змінює світогляд, мислення, і це найбільша перемога», – ділиться Ганна Шевченко.
Наприкінці зустрічі голова обласної організації НСЖУ Віктор Бойко (як представник організаторів конкурсу) вручив редакції газети «Кебета» диплом переможця та пам’ятну статуетку й побажав юним журналістам натхнення в їхній подальшій роботі.
Редакція Медіа-центру ПДЮ приєднується до привітань і бажає «Кебеті» рости й гладшати (тобто, збільшувати кількість сторінок) і продовжувати надихати інші шкільні та позашкільні видання на якісну роботу.
Марина Осюхіна, Медіа-центр ПДЮ |