Вітаємо зі Старим Новим Роком!
Є такий анекдот: хочеш змусити мозок іноземця перезавантажитися – запропонуй йому відсвяткувати Старий Новий рік. Слов’янську традицію відзначати таке дивне свято, певно, знають в усьому світі. У першу чергу, через те, що в його назві одночасно мирно співіснують два такі протилежні слова: «старий» і «новий». А по-друге, що майже ніхто з братів-слов’ян не в силах пояснити, чому це улюблене багатьма свято так називається. Давайте з’ясуємо разом!
Почнемо з початку. Більше двох тисяч років тому римський імператор Юлій Цезарь упровадив новий календар, в якому рік дорівнював 365 з чвертью діб. Тобто, за чотири роки накопичувався зайвий день. Куди ж його дівати? У часи Цезаря рік починався 1 березня, тому додаткову добу прив’язали до останнього місяця – лютого. Саме тому раз на чотири роки в лютому 29 днів. Цей календар, на честь імператора, назвали юліанським.
У 1582 році римський папа Григорій ХІІІ впровадив більш точний календар – григоріанський. Виявилося, що юліанський календар на цілих 11 хвилин коротший за справжній сонячний рік. За півтори тисячі років з цих хвилин набігло вже 10 діб. За наказом папи європейскі католицькі країни перейшли на «новий стиль»: наступним днем після 4 жовтня стало15 жовтня.
Україна та Росія, як православні країни, на накази католицького папи не зважали, тому продовжували жити за юліанським календарем. І на початку ХХ сторіччя різниця вже складала 2 тижні.
Наприкінці 1917 року в Російській імперії з’явилася нова влада. За її рішенням, після 31 січня 1918 року відразу настало 14 лютого. Ось так несподівано ми перейшли на «новий стиль».
Але православна церква продовжує жити за юліанським календарем. Тому більшість народно-церковних свят відзначаються із запізненням на 2 тижні відносно католицьких.
Новий рік завжди співпадав із святом Василя Великого. Передував йому Щедрий вечір та свято Маланки із народними гуляннями, щедруванням та водінням кози. Зранку хлопці «засівають» по хатах – щоб в новому році родили жито, пшениця та усіляка пашниця...
Ось і вийшло: новий рік відзначають 1 січня, а святкують – в ніч на 14. |